PRAKTICKO - METODICKÝ SEMINÁŘ
XII. TVŮRČÍ DÍLNA MASLENICA – MASOPUST – FAŠANG
Ve středu 26. února 2025 se ve Slovenském domě konalo další z již tradičních celorepublikových setkání českých rusistů s umělci, vědci a dalšími osobnostmi, které jsou svojí tvorbou a činností spojeny s ruskou kulturou, historií, jazykovědou, metodikou výuky ruštiny aj. Seminář byl organizován Českou asociací rusistů, z. s., ČeskoSlovenskou scénou, Slovenským domem a Ruským domem v Praze.
Setkání navázalo na XII. prakticko-metodický seminář pro rusisty Maslenica, který se uskutečnil předchozího dne online formou jako videokonference. Před samotným zahájením schůzky přítomné písničkou pozdravili Mgr. Jiří Klapka a mladí umělci Tereza Homolová, Barbora Nečasová, Vojtěch Antoš a Jan Klapka. Za organizátory pak všechny přítomné přivítal předseda České asociací rusistů Mgr. Jiří Klapka, předsedkyně Slovensko-českého klubu Mgr. Naďa Vokušová, vedoucí Ruského domu v Praze Alina Šunina a vedoucí kurzů ruštiny při Ruském domě Mgr. Ludmila Nyklová.
Zahájení semináře J. Klapka, N. Vokušová, A. Šunina a L. Nyklová
V úvodním slově pan Klapka mj. konstatoval, že ministerstvo školství dosud neodpovědělo na otevřený dopis, který ministrovi zaslali představitelé ČAR 20. ledna t.r. Poté informoval o právě skončeném mezinárodním vědecko-praktickém semináři MAPRJAL v Abú Dhabí a upozornil na některá významná výročí roku 2025, mezi něž patří například 50 let od založení České (resp. Československé) asociace rusistů, 60 let od založení festivalu Puškinův památník, 80. výročí osvobození Československa a samozřejmě také kulatá a půlkulatá výročí významných ruských i českých umělců (Josif Brodskij, Petr Iljič Čajkovskij, Anton Pavlovič Čechov, Sergej Jesenin, Isaak Levitan, Konstantin Simonov aj. a rovněž 55 let ode dne, kdy Alexandr Solženicyn získal Nobelovu cenu za literaturu a mnohá další výročí).
Vystoupení PhDr. Marty Vágnerové, Ph.D. z Pedagogické fakulty JU v Č. Budějovicích bylo zaměřeno na současné změny ve výuce cizích jazyků na základních školách v České republice a jejich dopady na výuku ruštiny.
Marta Vágnerová
Historik PhDr. Emil Voráček, DrSc., který se specializuje především na nejnovější dějiny Ruska, resp. Sovětského svazu ve 20. století, v souvislosti s 80. výročím vítězství nad fašismem věnoval svůj příspěvek rozličným aspektům života sovětských žen ve válce – jejich utrpení, hrdinství i soukromému životu.
Plzeňský lingvista doc. Gigla Dzhynzholiia, CSc. z Pedagogické fakulty ZČU se zamýšlel nad výsledky svého sociolingvistického dotazníku, v němž mezi obyvateli Gruzie zkoumal, kterým (tedy zda ruským nebo gruzínským) jazykem hovoří s blízkými lidmi, s neznámými lidmi, v kterém jazyce přemýšlejí apod.
Pozornost vzbudilo také vystoupení Mgr. Jaromíra Vaška, který organizuje pomoc dětem v Doněcké a Luhanské oblasti a podařilo se mu shromáždit, přeložit a vydat donbaské pohádky a povídky Kouzelník v každém z nás. Autorkami všech pohádek, povídek, ale i čtyř divadelních her jsou tři talentované mladičké spisovatelky – Faina Savenkova, Jekatěrina Ščerba a Polina Burlačenko. Zajímavé je i to, že knížku ilustrovaly děti z tvůrčího studia při kulturním domě v Luhansku. Všechny exempláře této knihy, které pan Vašek přivezl s sebou, byly během krátké chvíle vyprodány.
Pěkné vydání knihy pohádek a povídek
Kouzelník v každém z nás
Další host semináře, Ing. Jan Buzek, představil své nakladatelství Zakázané vzdělání a poté společně s představiteli ČAR a předsedkyní Bard klubu Praha Mgr. Taťjanou Sizovou pokřtil sborník Písně Bulata Okudžavy vydaný u příležitosti 100. výročí narození tohoto proslulého ruského barda a básníka.
Vítání sborníku – V. Klausová, M. Vágnerová, T. Sizová, J. Klapka a J. Buzek
Po této slavnostní události se slova ujala PhDr. Jana Sováková, CSc. z Pedagogické fakulty ZČU v Plzni a promluvila o T. G. Masarykovi a jeho vztahu k Rusku a ruské kultuře. Masaryk se fenoménem Ruska začal zabývat už v mládí, uměl rusky, byl znalcem ruské literatury a jeho ambicí bylo přiblížit Rusko Evropanům.
Mgr. Ludmila Nyklová z Ruského domu v Praze připomněla humoristickou povídku Bliny slavného ruského spisovatele A. P. Čechova a názorně ukázala, jak se dají k práci s tímto textem využít různé nástroje prohlížeče yandex.ru.
Ludmila Nyklová
O svém studiu v Petrohradě a zkušenostech ze života v tomto městě pak povyprávěl mladý právník Mgr. Vlastislav Stavinoha.
Mgr. Vlastislav Stavinoha a Jiří Klapka
Celým programem se prolínala krátká hudební vystoupení Mgr. Klapky a několika mladých hudebníků. Kromě již jmenovaných přítomným zazpíval také nejmladší syn pana Klapky Jura. Seminář byl zakončen souvislým hudebním programem v podání Terezy Homolové, Barbory Nečasové a Vojtěcha Antoše.
Recitál mladých - Jan Klapka, Barbora Nečasová, Tereza Homolová a Vojtěch Antoš
Jura Klapka zazpíval za otcova doprovodu jeho oblíbenou romanci Oči čornyje
Všem organizátorům patří obrovský dík za uspořádání tohoto setkání a za péči o jeho účastníky. Pracovnicím Ruského domu v Praze pak patří velké poděkování za výborné bliny, kterými účastníky pohostily.
A jmenovitě panu Klapkovi je třeba poděkovat za sestavení svižného, pestrého a zajímavého programu a také za nasazení a neúnavnost, s jakou celé setkání řídil, moderoval a neustále se do programu také aktivně zapojoval.
Děkujeme!
Marta Vágnerová