Větší cenu než názory některých historiků mají svědectví pamětníků - očitých svědků. Většina jich už bohužel odešla, ale mnozí z nich tu svědectví zanechali.
VíceVětší cenu než názory některých historiků mají svědectví pamětníků - očitých svědků. Většina jich už bohužel odešla, ale mnozí z nich tu svědectví zanechali.
VíceKvětnové povstání začalo 1. května v Přerově a šířilo se do dalších měst. V Československu se ho aktivně účastnilo asi 130 tisíc osob.
VíceNaše území osvobozovala Rudá armáda od Ostravska a společně s rumunskou armádou také od Bratislavy.
VícePozvánka na noční koncerty Jaromíra Nohavici každý večer od 22 hodin.
VíceBylo to v roce 2005, právě mi bylo deset a táta a jeho kamarádi mě vzali na vojenskou přehlídku a Dejvickou demarkační, které se konaly u příležitosti 60. výročí osvobození.
VíceZ knihy vzpomínek maršála Ivana Stěpanoviče Koněva "Čtyřicátý pátý" čtou čeští a ruští občané úryvky z kapitoly nazvané Pražská operace.
VíceUž od roku 1984 se 9. května, v den výročí narození básníka, prozaika, písničkáře Bulata Okudžavy (9.5.1924-12.6.1997), scházejí ve dvoře domu č. 43 na Arbatu desítky i stovky lidí, kteří mají rádi jeho písně, a společně je tu zpívají.
VíceTuto absurdní otázku se už delší čas snaží vnutit veřejnosti spolu s některými médii zejména pražští komunální politici. V roce 75. výročí vítězství nad nacismem a osvobození Československa Rudou a Americkou armádou je to srovnání ještě absurdnější. Napsal ve svém článku známý novinář a spisovatel PhDr. František Cinger.
VíceNarodil jsem se deset let po válce a jako kluk jsem poslouchal vyprávění svých nejbližších o konci války. Dědeček i táta, kterému v květnu 1945 ještě nebylo sedmnáct, byli na barikádách.
VíceVe středu 6. května se online uskutečnila konference Moskva – Praha: 75 let vítězství, 75 let paměti.
Více